We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices L1430R Single Receptacle, 3 -Pole, 125/250 V, 30 A, Back and Side Wiring, NEMA: NEMA L14-30
SKU
ORG2315349
$34.41 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Rugged glass filled nylon body
- Clearly marked rating, NEMA configuration and approval listings on receptacle face
- One-piece brass contacts offer excellent performance and minimal heat rise
- Back and side wire terminal clamps for easy secure wiring
- For industrial and commercial applications
Category: Switches & Sockets
High impact-resistant nylon face and body. One-piece wraparound mounting strap for added strength and durability. Color-coded body to identify amperage.
| Color | Black |
|---|---|
| Current Rating | 30A |
| Dimensions | 3.64 in L x 1.63 in W x 1.06 in D |
| Material | Nylon |
| Mounting Type | Flush |
| NEMA Configuration | NEMA L14-30 |
| Number of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 4 |
| Operating Temperature | -40 to 60deg C |
| Voltage Rating | 125/250V |
| Wire Size | 14 to 8AWG |
| Wiring Type | Back and Side |
| Brand | Eaton Wiring Devices |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.2500 |
| UPC | 032664534904 |
| MPN | L1430R |

Log In