We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices PJ11 PJ11W Wallplate, 4-1/2 in L, 2-3/4 in W, 1 -Gang, Polycarbonate, White, High-Gloss
SKU
ORG3330388
$14.32 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For telephone and coax applications
Category: Switches & Sockets
Polycarbonate telephone and coax polycarbonate wall plates are virtually unbreakable, with high structural rigidity, long-term form retention and great impact and abrasion resistance. Rugged construction reduces installation cost due to less plate breakage and resists bowing to provide a smooth, flat installation. Exclusive time saving screw-catch feature, that holds mounting screws captive and simplifies installation. High gloss finish is soil-resistant. Nylon wall plates have a flush-fitting, warp-resistant design. Polycarbonate wall plates are virtually unbreakable, with high structural rigidity, long-term form retention and great impact and abrasion resistance.
| Color | White |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Box Screw |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 70deg C |
| Orientation Type | Vertical |
| Thickness | 0.08in |
| Type | Mid-Size |
| Width | 2-3/4in |
| Brand | Eaton Wiring Devices |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0700 |
| UPC | 032664578953 |
| MPN | PJ11W |

Log In