We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices TR270W Duplex Receptacle, 2 -Pole, 15 A, 125 V, Push, Side Wiring, NEMA: 5-15R, White
SKU
ORG2237527
$15.70 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Durable impact-resistant thermoplastic face and back body is virtually unbreakable
- Terminal screws are backed out and ready to wire
- Extra-long and extra-wide mounting straps
- Side-wire terminals accept up to #10 solid or stranded wire
Category: Switches & Sockets
Tamper-resistant duplex receptacles provide compliance with 2011 NEC Article 406.12 that states that all receptacles installed in dwelling units must be tamper-resistant. Durable impact-resistant thermoplastic face and back body is virtually unbreakable. TR designation provides visual identification. Terminal screws are backed out and ready to wire. Extra-long and extra-wide mounting straps with patented built-in wire stripper for #14 and #12 wire to speed installation. Side-wire terminals accept up to #10 solid or stranded wire and push-in terminals accept #14 solid wire.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 1.24 in L x 0.79 in W x 4 in H |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Flush |
| NEMA Configuration | 5-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -4 to 140deg F |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 14 to 10AWG |
| Wiring Type | Push Side |
| Brand | Eaton Wiring Devices |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1500 |
| UPC | 032664666537 |
| MPN | TR270W |

Log In