We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices TRAFGF15V-K-L Duplex Receptacle Wallplate, 2 -Pole, 15 A, 125 V, Back, Side Wiring, Ivory
SKU
ORG4636106
$50.34 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Protects from both series and parallel arcs downstream from the outlet Branch Circuit (OBC) AF/GF receptacle
- OBC AF/GF receptacles also protect from upstream series arcs
- Trip indicators make it easy to diagnose arc and ground faults
- Device self-tests periodically to ensure proper function of both the ground fault and arc fault protection elements
- Meets and exceeds 10 kA short circuit testing and underwriters laboratories (UL) UL943 safety standards
- Ground termination with backwire clamp provides secure wiring and reduces installation time
- Automatic grounding system eliminates need for bonding jumper in grounded metal enclosure, provides redundant measure of ground continuity where jumper is used
- Tapered backwire openings handle multiple wire sizes and types for applications up to #10 AWG solid or standard wire
- When downstream receptacles are wired from load side, a 20 A feed-through rating offers full protection
- Lock-out functionality prevents miswired line-load connections and GFCI/AFCI circuitry damage
Category: Switches & Sockets
Eaton Wiring Devices Duplex Receptacle Wallplate, 125 V, 15 A, 60 Hz Frequency, 2 Pole, 3 Wires, Back, Side Wiring, 14 to 10 AWG Wire, 5-15R, 30 deg C Operating, PVC/Thermoplastic, Ivory, Dimensions: 2.81 in L x 2.01 in W x 4.62 in H, Includes: Thermoplastic Wallplate
| Color | Ivory |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 2.81 in L x 2.01 in W x 4.62 in H |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Includes | Thermoplastic Wallplate |
| Material | PVC/Thermoplastic |
| NEMA Configuration | 5-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | 30deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 14 to 10AWG |
| Wiring Type | Back Side |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.3300 |
|---|---|
| Brand | Eaton Wiring Devices |
| UPC | 032664747625 |
| MPN | TRAFGF15V-K-L |

Log In