We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Economy Full-Strip Stapler, 20-Sheet Capacity, Black
SKU
UNV43118
by Universal
$8.00 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Affordable and dependable.
- Opens flat for bulletin board tacking.
- Durable, high-impact plastic body with a nonskid base.
- Holds a full strip of standard staples.
Category: Office Staplers
Dependable, affordably priced desktop stapler is perfect for day-to-day, light-duty and general office applications. Catch release allows you to open it flat for bulletin board tacking. High-impact plastic construction and nonskid base ensure long-lasting durability and excellent in-use stability. Holds a full strip of standard staples. High Capacity Stapling: No; Flat Clinch Plate: No; Tacking: Yes; Staple Capacity: Full Strip (210 Staples).
| Color Family | Black |
|---|---|
| Color(s) | Black |
| Crown Size | 0.5" |
| Flat Clinch Plate | No |
| Footnote 1 | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Global Product Type | Full-Size Desktop Staplers |
| High Capacity Stapling | No |
| Leg Size | 0.25" |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Source(s) | Manual |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Replacement Staples | Universal® 79000, 79000VP |
| Sheet Capacity | 20 |
| Staple Capacity | Full Strip (210 Staples) |
| Staple Loading | Top |
| Tacking | Yes |
| Throat Depth | 3" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Type of Staple Used | Standard |
| UPC | 087547431184 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3700 |
| MPN | 43118 |
| Brand | Universal |

Log In