We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Three-Shelf Service Cart, Plastic, 3 Shelves, 200 lb Capacity, 18.63" x 33.63" x 37.75", Platinum
SKU
RCP342488PM
by Rubbermaid
$318.95 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 8 left
- For audio/video, filing, food service.
- Easy-to-clean surfaces.
- 4" swivel casters for mobility.
- Easy grip handles.
- Carts are tested to withstand up to 110F.
Category: Service Carts
Versatile; for audio/video, filing, food service. Shelves feature 1/4" lip on three sides and one flat side for easy loading. Brushed aluminum uprights, dual molded handles. Material(s): Brushed Aluminum; Plastic; Overall Material Type: Plastic; Color: Platinum; Color Family: Gray.
| Bin Quantity | 0 |
|---|---|
| Caster/Glide/Wheel | Non-Marking |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Caster/Wheel Size | 4" |
| Color Family | Gray |
| Color(s) | Platinum |
| Compact Storage Indicator | No |
| Compartment Handle(s) | 0 |
| Door Quantity | 0 |
| Global Product Type | Food Service Carts |
| Handle Quantity | 2 |
| Height (Max) | 37.75" |
| Lock | No |
| Material(s) | Brushed Aluminum; Plastic |
| Maximum Weight Capacity | 200 lb |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 3 |
| Number of Wheels | 4 |
| Overall Depth | 33.63" |
| Overall Material Type | Plastic |
| Overall Width | 18.63" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Management Indicator | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Wheel Type | Non-Locking Swivel |
| Brand | Rubbermaid |
|---|---|
| Weight (lbs) | 45.0000 |
| UPC | 086876159493 |
| MPN | 342488 PLAT |

Log In