We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OfficeWorks Classic Wood-Laminate Folding Table, Curved Legs, Rectangular, 60w x 30d x 29h, Walnut
SKU
ICE55314
by Iceberg
$195.74 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 1 left
- 5/8" melamine top.
- Wear- and scratch-resistant.
- Melamine sealed underside.
- Steel support skirt.
- Bullnose, T-molded edging.
- 1" diameter steel legs with protective foot cap.
Category: Office Tables
Complements every decor while providing years of dependable use. For every day use in offices, homes, cafeterias, schools and banquet centers. Resistant to hot and cold temperatures, the 5/8" wear resistant laminated melamine surface has a sealed underside to repel moisture and spills. Top is protected by the bullnose, charcoal vinyl T-mold edge. Steel support skirt with corner caps, provides added protection when stacked in storage. 1" diameter steel legs with foot caps protect flooring. Curved Legs. Top Color: Walnut; Color Family: Walnut; Base Color: Charcoal Gray; Top Shape: Rectangular.
| Base Color | Charcoal Gray |
|---|---|
| Base Type | (4) Folding Legs |
| Base/Leg Material | Steel |
| Color Family | Walnut |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Edge Detail Profile | Bullnose Edge; T-Mold Edge |
| Global Product Type | Multiuse Folding & Nesting Tables |
| Height (Max) | 29" |
| Maximum Weight Capacity | Supports Up to 800 lb (evenly distributed) |
| Overall Depth | 30" |
| Overall Width | 60" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Special Features | Curved Legs |
| Top Color | Walnut |
| Top Material | Melamine |
| Top Shape | Rectangular |
| Top Thickness | 0.63" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight (lbs) | 49.0000 |
|---|---|
| Brand | Iceberg |
| UPC | 674785553145 |
| MPN | 55314 |

Log In