We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eductnl Insights Design/Drill Activity Center
Delivered in 2-4 business days
- Interactive play builds coordination and creative thinking skills
- Colorful activity cards help children create pictures and patterns
- Includes chunky plastic bolts, reversible power drill, screwdriver and more
- Requires 3 AA batteries (sold separately)
- Recommended for children ages 3 and up
Design & Drill Activity Center powers up their imaginations and builds coordination and creative thinking skills as they drill chunky, child-sized components into a sturdy activity board. Children love following the colorful activity cards to create pictures and patterns - from trains and boats to flowers and fish. Young builders can drill their very own designs. Simply snap any one of the drill bits into the power drill or the screwdriver handle, grab a handful of bolts and turn on the learning fun. Pieces include chunky plastic bolts, a reversible power drill, a screwdriver, three drill bits and a combination wrench for tiny hands. It requires three AA batteries (sold separately). Built child-tough, this durable center is recommended for children ages 3 to 6.
| Additional Information | Requires 3 AA Batteries (Not included) |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Educational Insights |
| Country of Origin | China |
| Depth | 11.7" |
| Educational/Developmental Toy Type | Construction Set |
| Height | 5.3" |
| Manufacturer Part Number | 4112 |
| Manufacturer | Educational Insights |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 / Set |
| Product Model | 4112 |
| Product Name | Design/Drill Activity Center |
| Product Type | Skill Developmental Toy |
| Recommended Age | 3-6 Year |
| Recycled | No |
| Skill Learning | Color Matching |
| Skill Learning | Creativity |
| Skill Learning | Imagination |
| Skill Learning | Motor Skills |
| Skill Learning | Skill Drill |
| Theme/Subject | Learning |
| Width | 12.3" |
| UNSPSC | 60141205 |
| Weight (lbs) | 4.1000 |
|---|---|
| Brand | Educational Insights |
| UPC | 086002041128 |
| MPN | 4112 |


Log In