We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
TORO - Ultra 260 mph, 340 CFM, 110 V Electric Handheld Leaf Blower/Vacuum
SKU
TRUE692903
by TORO
$99.99 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Toro ultra 3-in-1 blower, vacuum, and leaf shredder makes completing yard work fun and easy
- Exclusive cord-lock system holds power cord firmly in place
- Rugged metal impeller and infinite variable speed motor delivers up to 235 miles-per-hour of air flow
- Comes with power unit, blower tubes, vacuum tubes, vacuum bag, and operating manual
Categories: Leaf Blowers, Promo
Toro is the #1 rated electric blower brand. The Ultra blower vac delivers all the power and versatility you need to tackle every yard clean-up chore. It features rugged metal impeller and an infinite variable speed air flow. The 260 mph air stream clears debris, sticks and large, heavy leaves.
| Maximum CFM Range | 301-400 |
|---|---|
| Maximum CFM | 340 |
| Maximum MPH Range | 201-300 |
| Maximum MPH | 260 |
| Noise Rating | 68 |
| Volts | 110 |
| Height | 14" |
| Width | 41" |
| Depth | 9" |
| Blower Type | Handheld |
| Bag Included | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Interchangeable Nozzle Connections | Yes |
| Powered By | Electric |
| Start Type | Push Button |
| Vacuum Kit Included | Yes |
| Variable Speeds | Yes |
| Warranty | 2 year |
| Download PDF File |
| UPC | 021038516196 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 11.0000 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | 51619 |
| Brand | TORO |

Log In