We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Electric Stapler with Staple Channel Release Button, 30-Sheet Capacity, Black
SKU
UNV43122
by Universal
$40.53 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Zip through stacks of paper with easy electric stapling.
- Staple channel release button simplifies loading and unloading.
- Durable plastic and metal construction.
- Dependable operation.
Category: Office Staplers
Zip through stacks of paper with easy electric stapling. Staple channel release button simplifies loading and unloading. Durable plastic and metal construction for dependable operation. High Capacity Stapling: No; Flat Clinch Plate: No; Tacking: No; Staple Capacity: Full Strip (210 Staples).
| Color Family | Black |
|---|---|
| Color(s) | Black |
| Compliance Standards | UL Compliant |
| Cord Length | 6 ft |
| Crown Size | 0.5" |
| Flat Clinch Plate | No |
| Footnote 1 | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Global Product Type | Electric Staplers |
| High Capacity Stapling | No |
| Leg Size | 0.25" |
| Material(s) | Metal; Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Source(s) | AC |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Replacement Staples | Universal® 79000 |
| Sheet Capacity | 20 |
| Staple Capacity | Full Strip (210 Staples) |
| Staple Loading | Front |
| Tacking | No |
| Throat Depth | 0.5" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Type of Staple Used | Standard |
| Weight (lbs) | 1.2800 |
|---|---|
| Brand | Universal |
| UPC | 087547431221 |
| MPN | 43122 |

Log In