We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Electronic Skin Care Dispenser, 1,200 mL, 7.3 x 4 x 11.7, White
SKU
KCC32499
by Scott
$49.84 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Small enough to be mounted anywhere for quick sanitizing -- hallways, common areas, entryways and break rooms.
- Long battery life -- 60,000 single uses before battery needs changing (battery included).
- Quiet and reliable.
- Electronic, controlled dispensing reduces waste.
- Low battery and low product indicator lights.
- Works only with Kleenex Cassette Skin care Foam Soap or Sanitizer.
Categories: Health & Beauty, Sanitizers
You can count on this soap system's reliable, touch-free operation to reduce cross contamination and the spread of germs. Dispenser Type: For Foam; Capacity (Volume): 1,200 mL; Mounting: Wall; Material(s): Plastic.
| Color(s) | White |
|---|---|
| Depth | 4" |
| For Use With | Scott® 91592, 91592EA, 91594, 91595, 91591, 12979, 34643; Kimberly-Clark Professional* 11430 (Floor Stand) |
| Global Product Type | Foam Soap Dispensers, Automatic |
| Height | 11.7" |
| Interior Volume Capacity | 1,200 mL |
| Material(s) | Plastic |
| Mounting | Wall |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Soap Dispensers Type | For Foam |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 7.3" |
| Download PDF File |
| UPC | 036000324990 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.4000 |
| MPN | 32499 |
| Brand | Scott |

Log In