We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
1/8-Fold Linen-Replacement Dinner Napkins, Two-Ply, 17 x 17, White
SKU
GPC92117
by Dixie
$81.48 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Performance quality of linen at a fraction of the cost.
- Luxuriously soft, ultra-durable paper.
- Elegant thistle-embossed design.
- Ideal for messier menu choices, such as barbecue and seafood.
Category: Napkins
Super premium paper provides the performance quality of linen at a fraction of the cost. Each two-ply napkin is luxuriously soft and ultra-durable. Thistle-embossed design elegantly enhances absorbency. Thick, heavyweight design makes them ideal for messier menu choices, such as barbecue and seafood. Material(s): Paper; Color(s): White; Width: 17"; Depth: 17".
| Color(s) | White |
|---|---|
| Depth | 17" |
| Folded Depth | 8.5" |
| Folded Width | 4.25" |
| Global Product Type | Dinner Napkins |
| Material(s) | Paper |
| Napkin Type | Dinner |
| Number of Napkins Per Container | 100 |
| Number of Plies | 2 |
| Package Includes | Includes 100 napkins per pack, 400 napkins per carton. |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 17" |
| UPC | 073310921174 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 11.1300 |
| MPN | 92117 |
| Brand | Dixie |

Log In