We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ETI 53603142 Closet Light with Pull Chain, 120 VAC, 16 W, LED Lamp, 1200 Lumens, 4000 K Color Temp, White Fixture
SKU
ORG5347372
by ETI
$61.35 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Optional motion control, battery backup and 0 to 10 V dimmable
- High-impact resistant poly-carbonate lens
- Commercial quality and performance
Category: Home Lighting
ETI Closet Light with Pull Chain, 120 VAC, Wattage Rating: 16 W, Lamp Type: LED, Average Life: 50000 hr, Color Rendering Index (CRI): 80, Beam Type: Wide, Beam Angle: 110 deg, Color Temperature: 4000 K, Lumens: 1200, Ballast/Driver Type: Dimmable, Temperature Rating: -4 to 113 deg F, Fixture Color: White, Dimensions: 18 in L x 4.3 in W x 2 in H
| Average Life | 50000hr |
|---|---|
| Ballast/Driver Type | Dimmable |
| Beam Angle | 110deg |
| Beam Type | Wide |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimensions | 18 in L x 4.3 in W x 2 in H |
| Fixture Color | White |
| Lamp Type | LED |
| Lumens | 1200 |
| Temperature Rating | -4 to 113deg F |
| Voltage Rating | 120VAC |
| Wattage Rating | 16W |
| Weight (lbs) | 1.5800 |
|---|---|
| Brand | ETI |
| UPC | 849489007540 |
| MPN | 53603142 |

Log In