We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ETI DLJB Series 538411020 Downlight with Integral J-Box, 11.7 W, 120 V, LED Lamp
Delivered in 2-4 business days
ETI SSL's 4 in canless recessed can downlight with integral J-box is one of the most versatile and easiest ways to upgrade your existing recessed lights to energy-efficient LEDs. This innovative fixture has no need for recessed cans or a separate J-box, so its ultra slim design easily installs into low clearance or sloped ceilings. Equipped with our Color Preference® Technology to choose between five color temperatures of light at install. The 4 in canless recessed can downlight emits 814 Lumens of light while using only 11.7 W of electricity. The fixture is dimmable, down to 10% without any flickering or buzzing and is suitable for any damp locations. The 4 in canless recessed can downlight includes certifications to both Energy Star® and the California Appliance Efficiency Database under JA8 that can be used to comply with California Title 24 Part six high-efficacy LED light source requirements.
| Ballast Type | TRIAC |
|---|---|
| Ceiling Type | Low Clearance Sloped |
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature | 2700 3000 3500 4000 5000 K |
| Dimensions | 4 in Dia x 3-1/2 in H |
| Dimmable | Yes |
| Housing Type | Canless |
| Lamp Type | LED |
| Lumens | 720 Lumens |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Trim Type | Recessed |
| Voltage Rating | 120 V |
| Warranty | 5 Years |
| Wattage Rating | 11.7 W |
| UPC | 849489066912 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.0400 |
| MPN | 538411020 |
| Brand | ETI |

Log In