We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ETI SC-2HD-2400LM-8-CP3-SV-BZ Security Light, 120 VAC, 7, 14 W, 2-Lamp, LED Lamp, 600 to 1200 Lumens
SKU
ORG5347364
by ETI
$105.24 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 10 left
- Adjustable motion sensor with timer or dusk-to-dawn operation
- Tool-less adjustability
- Durable, all-weather construction
- IP65 rated, suitable for wet location
Category: Home Lighting
ETI Security Light, 120 VAC, 7, 14 W Wattage, 28 W Lamp, 2 Lamps, LED Lamp, PAR Lamp Base, 50,000 hr Average Life, 80 CRI, Flood, Spot Beam, 100 deg Beam, 3000, 4000, 5000 K Color Temperature, 600 to 1200 Lumens, Bright White/Daylight/Soft White Light, 60 ft Detection, Fixture Material: Aluminum, Bronze Fixture, Dimensions: 8.5 in L x 7.1 in W x 5 in H, Includes: Motion Sensor and Mounting Hardware
| Average Life | 50000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 100deg |
| Beam Type | Flood Spot |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 3000 4000 5000K |
| Detection Range | 60ft |
| Dimensions | 8.5 in L x 7.1 in W x 5 in H |
| Fixture Finish | Bronze |
| Fixture Material | Aluminum |
| Includes | Motion Sensor and Mounting Hardware |
| Lamp Base | PAR |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Wattage | 28W |
| Light Color | Bright White/Daylight/Soft White |
| Lumens | 600 to 1200Lumens |
| Number of Lamps | 2 |
| Voltage Rating | 120VAC |
| Wattage Rating | 7 14W |
| UPC | 849489064079 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.5600 |
| MPN | 51406111/51402241 |
| Brand | ETI |

Log In