We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ettore Prod. Cobweb Duster Brush
SKU
ETO48221
by ETTORE
$17.48 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Soft bristles safely remove dust and cobwebs with electrostatic action
- Contoured shape reaches deep into hard-to-reach areas
- Click-lock provides secure attachment to extension pole
- Perfect for walls, ceilings, cornices, floors and more
Category: Dust Mops & Pads
Cobweb brush features soft bristles that uses electrostatic action to attract and remove dust and cobwebs from your ceiling corners and baseboards. Contoured shape reaches into deep corners or hard-to-access areas for thorough cleanings. Click-lock design lets you quickly attach to an extension pole (sold separately) while maintaining a secure connection. Cobweb brush is perfect for cleaning walls, ceilings, cornices, floors and more.
| Application/Usage | Baseboard |
|---|---|
| Application/Usage | Ceiling |
| Application/Usage | Corner |
| Application/Usage | Cornice |
| Application/Usage | Floor |
| Application/Usage | Wall |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Ettore |
| Country of Origin | China |
| Height | 7.5" |
| Length | 11.5" |
| Manufacturer Part Number | 48221 |
| Manufacturer | Ettore Products Company |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Blue |
| Product Name | Cobweb Brush |
| Product Type | Brush |
| Recycled | No |
| Width | 7.5" |
| UNSPSC | 47131605 |
| UPC | 032611482210 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8100 |
| MPN | 48221 |
| Brand | ETTORE |



Log In