We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ettore Prod. Floor Squeegee Wooden Pole Handle
SKU
ETO1628CT
by ETTORE
$58.91 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 5 left
- Tapered tip for versatile interconnection
- 54"L for cleaning hard-to-reach areas
- Smooth finish for easy use
- For use with Ettore floor squeegees
Categories: Janitorial & Sanitation Supplies, Cleaning Tools, Squeegees
54" wood handle works with many types of Ettore floor squeegees. The tapered tip allows versatile interconnection. Smooth finish provides a comfortable grip for easy maneuverability. Handle is designed for all Ettore floor squeegees (sold separately).
| Application/Usage | Floor |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Ettore |
| Compatibility | Ettore Floor Squeegees |
| Country of Origin | China |
| Features | Comfortable Grip |
| Length | 56" |
| Manufacturer Part Number | 1628CT |
| Manufacturer | Ettore Products Company |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Pole/Handle Diameter | 1" |
| Pole/Handle Length | 54" |
| Product Color | Natural |
| Product Material | Wood |
| Product Name | Floor Squeegee Wooden Pole Handle |
| Product Type | Squeegee Handle |
| Recycled | No |
| UNSPSC | 47131609 |
| UPC | 20032611016280 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 9.8600 |
| MPN | 1628CT |
| Brand | ETTORE |


Log In