We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ettore Prod. REA-C-H 3-section Extension Pole
SKU
ETO1692CT
by ETTORE
$458.70 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 6 left
- Extendable design helps you easily clean difficult areas
- Anodized aluminum prevents corrosion for lasting use
- Contoured grip allows comfortable handling and maneuverability
- Easy-to-use pole tip allows simple attachment to your tools
Categories: Janitorial & Sanitation Supplies, Cleaning Tools, Squeegees
Extension pole features a three-section design that increases in length up to 18' to help you reach difficult areas. Gold anodized aluminum prevents corrosion for long-lasting use. Contoured grip ensures comfortable handling and maneuverability for extended working time. Pole tip utilizes both acme threading and click-lock for simple attachment to your tools.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Brand Name | Ettore |
| Country of Origin | China |
| Depth | 1.7" |
| Features | Comfortable Grip |
| Features | Contoured Grip |
| Features | Corrosion Resistant |
| Features | Long Lasting |
| Height | 83" |
| Manufacturer Part Number | 1692CT |
| Manufacturer | Ettore Products Company |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Pole/Handle Length | 18 ft |
| Product Color | Gold |
| Product Line | REA-C-H |
| Product Material | Anodized Aluminum |
| Product Name | REA-C-H 3-section Extension Pole |
| Product Type | Extension Pole |
| Recycled | No |
| Width | 1.7" |
| UNSPSC | 47131609 |
| Weight (lbs) | 22.0300 |
|---|---|
| Brand | ETTORE |
| UPC | 30032611016928 |
| MPN | 1692CT |

Log In