We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ettore Super Compact Bucket
SKU
ETO86000
by ETTORE
$19.44 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Sturdy handle for easy transportation
- Fits most window cleaning tools
- Bright color to avoid unnecessary accidents
- Accommodates up to 14" wide squeegees and washers
Category: Household Cleaning Tools
Super Compact Bucket a heavy-duty, multipurpose water bucket with a sturdy handle for convenient transportation. It is designed to fit most window-cleaning tools and more. Highly visible design helps you avoid unnecessary accidents. Large, 3-gallon capacity easily fits a 14" squeegee and window washer (each sold separately).
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Brand Name | Ettore |
| Bucket Capacity | 12 quart |
| Country of Origin | China |
| Features | Compact |
| Features | Ergonomic Grip |
| Features | Heavy Duty |
| Features | Sturdy Handle |
| Height | 7.3" |
| Manufacturer Part Number | 86000 |
| Manufacturer | Ettore Products Company |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Yellow |
| Product Name | Super Compact Bucket |
| Product Type | Bucket |
| Recycled | No |
| Weight (Approximate) | 7 oz |
| Width | 17.5" |
| UNSPSC | 47121804 |
| Brand | ETTORE |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.5000 |
| UPC | 032611860001 |
| MPN | 86000 |

Log In