We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Everyday Matte Polypropylene Roll Film, 2" Core, 8 mil, 36" x 100 ft, White
SKU
HEWCH023A
by HP
$221.45 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Six-month indoor, sunlight-exposed permanence rating.
- Vibrant, eye-catching color printing.
- Durable, tear-resistant indoor/outdoor film.
- Guaranteed flaw-free and jam-resistant.
Categories: Office Printer Accessories, Printer Accessories
Wide-format roll media features an indoor, sunlight-exposed permanence rating of six months, making it ideal for banners, displays and posters. Vibrant, eye-catching color printing ensures high-impact, attention-grabbing results. Durable, tear-resistant film is approved for indoor and outdoor use. Guaranteed flaw-free and jam-resistant. Sheet/Roll Size: 36" x 100 ft; Paper/Media Thickness (mil): 8 mil; Paper/Media Color(s): White; Color Family: White.
| Color Family | White |
|---|---|
| End of Roll Indicator | No |
| Global Product Type | Printable Banners/Poster Rolls |
| Machine Compatibility | Wide-Format Inkjet Printers; Wide-Format Laser Printers |
| Paper Roll Core Size | 2" |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Paper/Media Thickness (mil) | 8 mil |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Rolls Per Unit | 1 |
| Sheet/Roll Size | 36" x 100 ft |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 848412013054 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 20.7000 |
| MPN | CH023A |
| Brand | HP |

Log In