We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Expanded Steel Picnic Table, Rectangular, 72 x 62 x 29.5, Blue Top, Blue Base/Legs
SKU
GBE277152BL-MG
$1,069.65 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Evenly-distributed and robust weight capacity of 1,000 lbs.
- Galvanized steel frame with a zinc-rich powder coat finish offers a strong defense against the elements.
- Tabletop accepts an umbrella pole up to 1.5" diameter.
- Mounting tabs allow anchoring to the ground for stability and security.
Category: Patio Tables
This collection of Expanded Steel Picnic Tables is made with galvanized steel and a zinc powder-coat finish for durability and protection against the elements. Featuring a mesh design, these metal picnic tables are comfortable and perfect for outdoor events. The expanded metal picnic table is able to retain structural integrity throughout use. Top Color: Blue; Color Family: Blue; Base Color: Blue; Top Shape: Rectangular.
| Global Product Type | Picnic Tables |
|---|---|
| Top Color | Blue |
| Color Family | Blue |
| Base Color | Blue |
| Top Shape | Rectangular |
| Overall Width | 72" |
| Overall Depth | 62" |
| Height (Max) | 29.5" |
| Top Material | Expanded Metal |
| Base/Leg Material | Steel |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 707022030458 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 165.6500 |
| MPN | 277152BL |
| Brand | Global Industrial |

Log In