We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Expanded Steel Picnic Table, Square, 81 x 81 x 29.5, Black Top, Black Base/Legs
SKU
GBE277151BK-MG
$1,257.31 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Evenly-distributed and robust weight capacity of 1,000 lbs.
- Galvanized steel frame with a zinc-rich powder coat finish offers a strong defense against the elements.
- Tabletop accepts an umbrella pole up to 1.5" diameter.
- Mounting tabs allow anchoring to the ground for stability and security.
Category: Patio Tables
This collection of Expanded Steel Picnic Tables is made with galvanized steel and a zinc powder-coat finish for durability and protection against the elements. Featuring a mesh design, these metal picnic tables are comfortable and perfect for outdoor events. The expanded metal picnic table is able to retain structural integrity throughout use. Top Color: Black; Color Family: Black; Base Color: Black; Top Shape: Square.
| Global Product Type | Picnic Tables |
|---|---|
| Top Color | Black |
| Color Family | Black |
| Base Color | Black |
| Top Shape | Square |
| Overall Width | 81" |
| Overall Depth | 81" |
| Height (Max) | 29.5" |
| Top Material | Expanded Metal |
| Base/Leg Material | Steel |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 707022030533 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 186.0000 |
| MPN | 277151BK |
| Brand | Global Industrial |

Log In