We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Expanding Files, 21 Sections, 1/21-Cut Tabs, Letter Size, Redrope
SKU
UNV13910
by Universal
$18.29 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 1 left
- Use as a desk or shelf organizer.
- Preprinted dividers help keep documents organized.
- Open top design.
- Full-height redrope gussets with Tyvek reinforcement at the top and bottom.
- Each pocket expands to 7/8".
Category: Expanding Files
Handsome file can be used as a desk or shelf organizer. Preprinted dividers help keep documents in order. Open top design features full-height redrope gussets with Tyvek reinforcement at the top and bottom for added strength. Each pocket expands to 7/8". Pocket/Wallet Type: Files/Papers; Size: Letter; Color(s): Redrope; Color Family: Brown.
| Color Family | Brown |
|---|---|
| Color(s) | Redrope |
| Expansion Per Pocket | 0.88" |
| File Tab Position | Assorted |
| Global Product Type | Stadium Files |
| Green Information | Paper contains a minimum of 30% post-consumer recycled content, 30% total recycled content. |
| Height | 10" |
| Index | A to Z |
| Material(s) | Redrope |
| Number of Accessory Pockets | 0 |
| Number of File Pockets | 21 |
| Pocket/Wallet Type | Files/Papers |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Size | Letter |
| Tab Cut | 1/21-Cut |
| Tab Type | Top Tab |
| Width | 12" |
| Weight (lbs) | 1.4400 |
|---|---|
| Brand | Universal |
| UPC | 087547139103 |
| MPN | 13910 |

Log In