We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Expanding Wallet, 3.5" Expansion, 1 Section, Elastic Cord Closure, Tabloid Size, Brown
SKU
PFXB1060E
by Pendaflex
$16.33 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Durable expanding extra large wallet.
- Holds 11 x 17 tabloid paper.
- Mylar-reinforced gussets expand 3 1/2".
- Sturdy 19 pt front and back panels.
Category: File Jackets & Specialties
Extra large expanding wallet holds tabloid-sized paper. Mylar-reinforced gussets expand 3 1/2". Sturdy 19-pt front and back panels. Pocket/Wallet Type: Files/Papers; Size: Tabloid; Overall Expansion: 3.5"; Closure Type: Elastic Cord.
| Closure Type | Elastic Cord |
|---|---|
| Color Family | Brown |
| Color(s) | Brown |
| Global Product Type | Transport Wallets |
| Green Information | Paper contains 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Height | 12" |
| Material(s) | 19-pt Stock |
| Number of Accessory Pockets | 0 |
| Number of File Pockets | 1 |
| Overall Expansion | 3.5" |
| Pocket/Wallet Type | Files/Papers |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Size | Tabloid |
| Tab Cut | None |
| Tab Type | Tabless |
| Width | 18" |
| Brand | Pendaflex |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4400 |
| UPC | 078973106036 |
| MPN | B1060E |

Log In