We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Expressions Washi Tape, 1.25" Core, 0.59" x 32.75 ft, Orange
SKU
MMM70005188787
by Scotch
$6.72 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Initially repositionable on most surfaces.
- Tears cleanly.
- Write on it with pen, pencil or marker.
- Great for decorating, paper crafts and adding a creative accent to almost anything.
Category: Arts & Crafts
Scotch Expressions Washi Tape comes in a variety of colors, so you can decorate and personalize your projects. Add a unique touch to home decor or a fresh accent to a simple vase. There's no end to the creative ways you can use Scotch Expressions Washi Tape! It's initially repositionable on most surfaces, tears cleanly and accepts marks from pens, pencils and markers. Grade: Light-Duty; Core Size: 1.25"; Dispenser Included: No; Adhesive Material: Acrylic.
| Global Product Type | Masking Tape |
|---|---|
| Grade | Light-Duty |
| Core Size | 1.25" |
| Dispenser Included | No |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Tensile Strength | 18 lb/in |
| Width | 0.59" |
| Length | 32.75 ft |
| Size | 0.59" x 32.75 ft |
| Thickness | 0.09 mil |
| Color(s) | Orange |
| Color Family | Orange |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight (lbs) | 0.0500 |
|---|---|
| Brand | Scotch |
| UPC | 051141963945 |
| MPN | 70005188787 |

Log In