We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Extra-Long Socket Bits, 1/2 in Drive, 3/8 in Tip
SKU
ORS577544138XL
by Proto
$35.79 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Bit holders have a hex opening to hold the bit allowing the bit holder to take the full load of torque.
- Made of heat-treated alloy steel.
- Polished chrome finish.
Category: Individual Sockets
Bit holders have a hex opening to hold the bit allowing the bit holder to take the full load of torque. Made of heat-treated alloy steel. Polished chrome finish.
| Bit Length | 4 1/8 in |
|---|---|
| Drive Size [Nom] | 1/2 in |
| Drive Type | Square |
| Finish | Nickel Chrome |
| Locking Type | Ball |
| Material | Forged Alloy Steel |
| Measuring System | Inch |
| Overall Length [Nom] | 5 5/8 in |
| Tip Size [Nom] | 3/8 in |
| Tip Type | Hex |
| Wt. | 0.32 lb |
| Brand | Proto |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3300 |
| UPC | 662679181215 |
| MPN | 54413/8XL |

Log In