We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Extra-Wide Packaging Tape Dispenser, 3" Core, For Rolls Up to 3" x 54.6 yds, Green
SKU
DUC1064012
by Duck
$34.54 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Eliminates the need for double taping box seams.
- Made of durable metal.
- For use with 3" wide tapes.
- Heavy-duty performance.
- Enables easy and quick application.
Category: Tape Dispensers
Extra-width tape gun eliminated the need for double taping box seams. Commercial grade tape gun features durable metal housing for heavy-duty performance. Use with Duck brand extra wide packaging tape. Tape Dispenser Type: Handheld; For Tape Width: 3"; For Tape Length: 54.6 yds; Core Size: 3".
| Color(s) | Green |
|---|---|
| Core Size | 3" |
| For Tape Length | 54.6 yds |
| For Tape Width | 3" |
| Global Product Type | Pistol Packing Tape Dispensers |
| Material(s) | Metal |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Refill(s) For | Duck® 0007496 (3" wide, 3" core extra-wide packaging tape) |
| Tape Dispenser Type | Handheld |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight (lbs) | 1.0400 |
|---|---|
| Brand | Duck |
| UPC | 075353078525 |
| MPN | 1064012 |

Log In