We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EYE BOLT 9/16 SHOULDER T
SKU
ORS57794025
by Proto
$30.44 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Certified mercury free.
Category: Hooks & Eyes
Certified mercury free.
| Eye Inner Diam [Nom] | 1.44 in |
|---|---|
| Eye Outer Size | 2.56 in |
| Hole Center to Flange Distance [Nom] | 1.72 in |
| Load Cap. [Nom] | 3 |
| 200 lb | |
| Overall Length [Nom] | 4.94 in |
| Shank Length [Nom] | 1 3/4 in |
| Thread - TPI or Pitch | 9/16 in - 12 UNC |
| Type | Eye Bolt-Shouldered |
| Wt. | 0.61 lb |
| Brand | Proto |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6200 |
| UPC | 662679490201 |
| MPN | 94025 |

Log In