We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EZ Start Carton Sealing Tape, 1.89" Core, 1.88" x 30 yds, Clear
SKU
DUC393192313078
by Duck
$10.05 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
In stock
- EZ Start tab.
- Unrolls smoothly, quietly and easily.
- Split- and tear-resistant.
Category: Packing Tapes
EZ Start tab simplifies starting a new roll. Specially formulated acrylic adhesive allows smooth and quiet, easy dispensing. Split- and tear-resistant backing provides shipping security. Refillable Plastic Dispenser. Core Size: 1.89"; Dispenser Included: No; Adhesive Material: Acrylic; Backing Material: Plastic.
| Adhesive Material | Acrylic |
|---|---|
| Backing Material | Plastic |
| Color Family | Clear |
| Color(s) | Clear |
| Core Size | 1.89" |
| Dispenser Included | No |
| Finish | Gloss |
| Global Product Type | Packaging Tape |
| Length | 30 yds |
| Package Includes | (1) Refillable Plastic Dispenser |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Size | 1.88" x 30 yds |
| Special Features | Refillable Plastic Dispenser |
| Thickness | 2.76 mil |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 1.88" |
| UPC | 075353074411 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3100 |
| MPN | 393192313078 |
| Brand | Duck |

Log In