We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Faux-Leather Padfolio, 9 x 12 Pad, 9.75 x 12.5, Black
SKU
BND5042BSBLACK
by Bond Street
$14.04 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Simplify, consolidate and streamline.
- Attractive vegan-leather cover with rigid plastic-board core.
- Convenient materials-storage features.
Category: Daily Diaries
Simplify, consolidate and streamline. Attractive vegan-leather cover and rigid plastic-board core delivers a professional appearance while providing enhanced durability. Though it's compact, it's mighty, containing a comprehensive materials-storage feature set. It's so convenient, it might even allow you to ditch the briefcase or bag. Width: 9.75"; Depth: 0.5"; Height: 12.5"; Cover Material(s): Vegan Leather.
| Accessories Included | 9 x 12 Legal-Ruled Pad |
|---|---|
| Cover Color(s) | Black |
| Cover Material(s) | Vegan Leather |
| Depth | 0.5" |
| Global Product Type | Notepad Organizer Folios |
| Height | 12.5" |
| Inside Pockets | (5) Cards; (1) Document Pocket; (1) Elastic Pen/Pencil Loop; (1) ID |
| Package Includes | 9 x 12 Legal-Ruled Note Pad |
| Pad Size [Max] | 9" x 12" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Ruling | Legal |
| Sheet Size (W x H) | 8.5" x 11" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 9.75" |
| UPC | 770005792056 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.3100 |
| MPN | 5042BSBLACK |
| Brand | Bond Street |

Log In