We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric 250R40/1 Incandescent Lamp, 250 W, R40 Lamp, Medium E26 Lamp Base, 2200 Lumens, 2700 K Color Temp
SKU
ORG6049902
$21.30 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: Home Bulbs
Standard brass base resists vibration and corrosion. 6-1/2 in overall length. 250 W, 120 V.
| Average Life | 2000hr |
|---|---|
| Beam Type | Flood |
| Color Temperature | 2700K |
| Diameter | 5in |
| Filament Type | C-9 |
| Lamp Base | Medium E26 |
| Lamp Color | Clear |
| Lamp Shape | R40 |
| Length | 6-1/2in |
| Lumens | 2200Lumens |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 250W |
| Weight (lbs) | 0.3000 |
|---|---|
| Brand | FEIT ELECTRIC |
| UPC | 017801002270 |
| MPN | 250R40/1 |

Log In