We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric A1100/827/10KLED/2 LED Lamp, 120 V, 11.2 W, Medium E26, A19 Lamp, Soft White Light
SKU
ORG9961475
$18.93 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Instant on to full brightness
- Full-range dimming
- No ultraviolet so safe for artwork
- Color-consistent, low-heat, durable and long life
- For residential or commercial applications
Category: Home Bulbs
Enjoy all the benefits of advanced LED energy saving technology with the Feit Electric A19 75 W LED light bulb. This 2700K soft white light is non-dimmable and will replace a 75 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (1100 Lumens), uses 11.2 W of electricity and up to 85% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric A19 bulbs have an average life of 11,000 hrs/10 years, are RoHS compliant and 100% mercury-free. Choose a dependable light for daily tasks or any general-purpose residential or commercial applications.
| Average Life | 11000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 180deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimensions | 2-7/10 in Dia x 5-1/5 in L |
| Efficiency | 0.98Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Shape | A19 |
| Light Color | Soft White |
| Lumens | 1100Lumens |
| Operating Temperature | -13deg F |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 11.2W |
| Download PDF File |
| UPC | 017801147797 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3800 |
| MPN | A1100/827/10KLED/ |
| Restricted states/cities/countries | CA |
| Brand | FEIT ELECTRIC |

Log In