We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric A1600/827/10KLED LED Lamp, 120 V, 14.5 W, Medium E26, A19 Lamp, Soft White Light
SKU
ORG9961400
$17.97 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Non-Dimmable LED replaces a 100 W incandescent bulb
- Energy saving
- Instant on to full brightness
- Color-consistent, soft white light color
- 100% mercury-free
- No ultraviolet, safe for artwork
- For general-purpose applications
Category: Home Bulbs
Enjoy all the benefits of advanced LED energy saving technology with the Feit Electric A1600/827/10KLED A19 frosted 100 W LED light bulb. This 2700K soft white light is non-dimmable and will replace a 100 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (1500 Lumens), uses 15 W of electricity and up to 86% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Choose a dependable light for daily tasks or any general-purpose residential or commercial applications.
| Average Life | 11000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 180deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimensions | 2.7 in Dia x 5.2 in H |
| Driver Type | Voltage |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Finish | White |
| Lamp Shape | A19 |
| Light Color | Soft White |
| Lumens | 1500Lumens |
| Operating Temperature | -13 deg F (Starting) |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 15W |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.3000 |
|---|---|
| Brand | FEIT ELECTRIC |
| UPC | 017801143539 |
| MPN | A1600/827/10KLED |
| Restricted states/cities/countries | CA |

Log In