We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric A1600/850/10KLED/2 LED Lamp, 120 V, 14.5 W, Medium E26, A19 Lamp, Daylight Light
SKU
ORG9961517
$19.70 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Up to 86% less energy than standard incandescent
- No ultraviolet, safe for artwork
- Low-heat, durable, color-consistent and has long life
- 10 years product life
- For residential or commercial applications
Category: Home Bulbs
Enjoy all the benefits of advanced LED energy saving technology with the Feit Electric A1600/850/10KLED/2 2/PK A19 frosted 100 W LED light bulbs. This 5000K daylight light is non-dimmable and will replace 100 W equivalent incandescent bulbs. It produces a similar light output (1500 Lumens), uses 14.5 W of electricity and up to 86% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric A19 bulbs have an average life of 11,000 hrs/10 years, are RoHS compliant and 100% mercury-free. Choose a dependable light for daily tasks or any general-purpose residential or commercial applications.
| Average Life | 10000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 180deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimensions | 2.7 in D x 5.3 in H |
| Driver Type | Voltage |
| Efficiency | 1.03Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Finish | White |
| Lamp Shape | A19 |
| Light Color | Daylight |
| Lumens | 1500Lumens |
| Operating Temperature | -13 deg F (Starting) |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 14.5W |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.4200 |
|---|---|
| Brand | FEIT ELECTRIC |
| UPC | 017801147810 |
| MPN | A1600/850/10KLED/ |
| Restricted states/cities/countries | CA |

Log In