We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric A19/GROW/LEDG2 Plant Grow Light, 120 V, 9 W, Medium E26, A19 Lamp
SKU
ORG7184906
$25.06 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Emits spectrum wavelength and color for photosynthetic response
- Rated for high humidity use
- Emits light between 448 nm blue to 630 nm red spectrums
- Low-heat emission and low energy consumption
- Cooler lamp operation retains moisture in plants while preventing the lamp burn, rated for high humidity use
- For general-purpose applications
Category: Home Bulbs
Grow better, stronger plants with the Feit Electric A19/GROW/LEDG2 Non-dimmable A19 LED plant grow light. Emits light between the desired 448 nm blue and 630 nm red spectrums. Rated for high humidity use, its ideal for all phases of indoor plant growth and is suitable for soil or hydroponic gardens. Our instant full brightness A19 LED plant grow light offer low-heat emission, low energy consumption. Choose a dependable general-purpose grow light for your growing needs.
| Average Life | 25000hr |
|---|---|
| Dimensions | 2-1/4 in Dia x 4-1/2 in H |
| Driver Type | Voltage |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Finish | Green |
| Lamp Shape | A19 |
| Lumens | 95Lumens |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 9W |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.2800 |
|---|---|
| Brand | FEIT ELECTRIC |
| UPC | 017801151701 |
| MPN | A19/GROW/LEDG2/BX |

Log In