We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric A450/827/10KLED LED Lamp, 120 V, 6 W, Medium E26, A19 Lamp, Soft White Light
SKU
ORG7147366
$16.14 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Up to 85% less energy than standard incandescent
- No ultraviolet, safe for artwork
- Soft white color
- Low-heat, durable, color-consistent and has long life
- 10 years product life
Category: Home Bulbs
General purpose, medium screw base. For indoor use. Replacement for traditional incandescent A19 bulbs. UL Listed, FCC and RoHS Compliant.
| Average Life | 11000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 180deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimensions | 2.35 in D x 4.4 in H |
| Dimmable | No |
| Driver Type | Voltage |
| Efficiency | 075LPW |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lamp Base | Medium E26 |
| Lamp Finish | White |
| Lamp Shape | A19 |
| Light Color | Soft White |
| Lumens | 450 |
| Operating Temperature | -13 deg F (Starting) |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 6W |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.1900 |
|---|---|
| Brand | FEIT ELECTRIC |
| UPC | 017801143508 |
| MPN | A450/827/10KLED |
| Restricted states/cities/countries | CA |

Log In