We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric BPA1540C/827/LED/2 LED Lamp, 120 V, 4.5 W, Candelabra E12, A15 Lamp, Soft White Light
SKU
ORG7184187
$23.02 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Instant on to full brightness
- Suitable for damp locations
- Full-range dimming
- No ultraviolet, safe for artwork
- Color-consistent, low-heat, durable and long life
- 13.7 years product life
- For residential or commercial applications
Category: Home Bulbs
Enjoy all the benefits of advanced LED energy saving technology with the Feit Electric BPA1540C/827/LED/2 2/PK 40 W A15 crystal clear LED light bulbs. This 2700K soft white light is dimmable and will replace 40 W equivalent incandescent bulbs. It produces a similar light output (300 Lumens), uses 4.5 W of electricity and up to 89% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric crystal clear light bulbs have an average life of 15,000 hrs/13.7 years are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a dependable decorative bulb for residential or commercial applications.
| Average Life | 25000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimensions | 1.85 in Dia x 3.2 in H |
| Dimmable | Dimmable |
| Driver Type | Voltage |
| Efficiency | 66Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lamp Base | E12 |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Material | Glass |
| Lamp Shape | A15 |
| Light Color | Soft White |
| Lumens | 300Lumens |
| Operating Temperature | -13 deg F (Starting) |
| Suitable for | Ceiling Fans and Lanterns |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 4.5W |
| Download PDF File |
| UPC | 017801143911 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1100 |
| MPN | BPA1540C/827/LED/ |
| Restricted states/cities/countries | CA |
| Brand | FEIT ELECTRIC |

Log In