We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric BPA1560C/850/LED/2 LED Lamp, 120 V, 6 W, Candelabra E12, A15 Lamp, Daylight Light
SKU
ORG7184724
$26.18 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Instant on to full brightness
- Suitable for damp locations
- 100% mercury-free
- Full range dimming
- Energy efficient up to 90% less energy than standard incandescent
- No ultraviolet, safe for artwork
- For ceiling fans, lanterns
Category: Home Bulbs
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric BPA1560C/850/LED/2 two-pack 60W A15 crystal clear LED light bulbs. This 5000K soft white light is dimmable and will replace 60 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (500 Lumens), uses 6 W of electricity and up to 90% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric crystal clear light bulbs have an average life of 15,000 hrs/13.7 years are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a dependable decorative bulb for residential or commercial applications.
| Average Life | 15000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimensions | 1.85 in Dia x 3.2 in H |
| Dimmable | Dimmable |
| Efficiency | 83Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lamp Base | E12 |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Material | Glass |
| Lamp Shape | A15 |
| Light Color | Daylight |
| Lumens | 500Lumens |
| Operating Temperature | -13deg C |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 6W |
| Download PDF File |
| Brand | FEIT ELECTRIC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1100 |
| UPC | 017801185287 |
| MPN | BPA1560C/850/LED/ |
| Restricted states/cities/countries | CA |

Log In