We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric BPJ118/LED LED Lamp, 120 V, 8 W, R7, R7S Lamp, Warm White Light
SKU
ORG7184575
$25.29 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Up to 88% less energy than standard incandescent
- No ultraviolet, safe for artwork
- Indoor or suitable for damp locations
- 13.7 years product life
- 100% mercury-free, color-consistent, low-heat, durable and has long life
- For residential or commercial applications
Category: Home Bulbs
Enjoy all the benefits of advanced LED energy saving technology with the Feit Electric BPJ118/LED 60 W R7S LED light bulb. This 3000K warm white light is non-dimmable and will replace 60 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (800 Lumens), uses 8 W of electricity and up to 88% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric R7S bulbs have an average life of 15,000 hrs/13.7 years are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a dependable accent fixture and torchiere table or floor lamp lighting bulbs for residential or commercial applications.
| Average Life | 25000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimensions | 0.87 in Dia x 4.68 in H |
| Driver Type | Voltage |
| Efficiency | 100Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lamp Base | R7 |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Shape | R7S |
| Light Color | Warm White |
| Lumens | 800Lumens |
| Operating Temperature | -13 deg F (Starting) |
| Suitable for | Accent Fixtures and Torchiere Lamps |
| Type | Specialty |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 8W |
| Weight (lbs) | 0.1200 |
|---|---|
| Brand | FEIT ELECTRIC |
| UPC | 017801788051 |
| MPN | BPJ118/LED |

Log In