We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric BPQ150T3 Halogen Bulb, 150 W, R7 Lamp Base, J T3 Lamp, 3000 K Color Temp, 2000 hr Average Life
SKU
ORG6096937
$7.17 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 4 left
- For halogen flood lamps, floor lamps and worklights
Category: Bulbs & Lamps
Bright, white light for halogen flood lamps, floor lamps and worklights. Use in any fixture for halogen bulbs, sturdier with multiple filament supports to resist vibration and with pinched glass to help hold filament in place for worklight applications. Brass plated contacts for corrosion resistance. 3000K, 4,000 hrs average life. 130 V. Clear.
| Average Life | 2000 hr |
|---|---|
| Color Temperature | 3000 K |
| Dimensions | 0.31 in Dia x 4.71 in L |
| Dimmable | Dimmable |
| Lamp Base | R7 |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Shape | J T3 |
| Type | Short |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage Rating | 150 W |
| UPC | 017801791181 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0300 |
| MPN | BPQ150T3CLS/RS/2/ |
| Brand | FEIT ELECTRIC |

Log In