We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric BPT6/SU/LED LED Lamp, 120 V, 1.2 W, Candelabra E12, T6 Lamp, Warm White Light
SKU
ORG7184518
$15.69 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Indoor or suitable for damp locations
- 13.7 years product life
- 100% mercury-free, low-heat, durable and has long life
- For residential or commercial applications
Category: Home Bulbs
Enjoy all the benefits of advanced LED energy saving technology with the Feit Electric BPT6/SU/LED 15 W T6 LED light bulb. This 3000K warm white light is non-dimmable and will replace 15 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (50 Lumens), uses 1.2 W of electricity and up to 86% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric T6 bulbs have an average life of 15,000 hrs/13.7 years are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a dependable desk lamp bulb for residential or commercial applications.
| Average Life | 25000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimensions | 0.75 in Dia x 1.87 in H |
| Driver Type | Voltage |
| Efficiency | 41Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 15W |
| Lamp Base | E12 |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Shape | T6 |
| Light Color | Warm White |
| Lumens | 50Lumens |
| Operating Temperature | -13 deg F (Starting) |
| Suitable for | Picture Frame and Indicator |
| Type | Linear |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 1.2W |
| Weight (lbs) | 0.0600 |
|---|---|
| Brand | FEIT ELECTRIC |
| UPC | 017801684551 |
| MPN | BPT6/SU/LED |

Log In