We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric BR30/850/10KLED/3 LED Lamp, 120 V, 9.5 W, Medium E26, BR30 Lamp, Daylight Light
SKU
ORG9989146
$22.06 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Up to 85% less energy than standard incandescent
- No ultraviolet, safe for artwork
- Indoor or suitable for damp locations
- 10 years product life
- 100% mercury-free, low-heat, durable, color-consistent and has long life
- For residential or commercial applications
Category: Home Bulbs
Enjoy all the benefits of advanced LED energy saving technology with the Feit Electric BR30/850/10KLED/3 3/PK BR30 frosted 65 W LED light bulb. The 5000K daylight light is non-dimmable and will replace a 65 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (650 Lumens) and uses 9.5 W of electricity and up to 84% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric BR30 bulbs have an average life of 11,000 hrs/10 years, are RoHS compliant and 100% mercury-free. Choose a dependable general-purpose track and recessed lighting bulb for residential or commercial applications.
| Average Life | 11000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 120deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimensions | 3-3/4 in Dia x 5 in H |
| Driver Type | Voltage |
| Efficiency | 68Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 65W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Shape | BR30 |
| Light Color | Daylight |
| Lumens | 650Lumens |
| Operating Temperature | -4 deg F (Starting) |
| Suitable for | Track and Recessed Lightings |
| Type | Flood/Spotlight |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 9.5W |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.7700 |
|---|---|
| Brand | FEIT ELECTRIC |
| UPC | 017801435573 |
| MPN | BR30/850/10KLED/3 |
| Restricted states/cities/countries | CA |

Log In