We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric BR40/DM/5K/LED LED Lamp, 120 V, 10.5 W, Medium E26, BR40 Lamp, Daylight Light
SKU
ORG9989211
$20.43 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Uses up to 84% less energy than standard incandescent
- Instant on to full brightness
- No ultraviolet, safe for artwork
- 100% direct replacement
- Full-range dimming
- For indoor use and is also suitable for damp locations
- 22.8 years product life
- Color-consistent, low-heat, durable and has long life
- For residential or commercial applications
Category: Home Bulbs
Enjoy all the benefits of advanced LED energy saving technology with the Feit Electric BR40/DM/5K/LED BR40 65 W LED light bulb. This 5000K natural daylight light is dimmable and will replace 65 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (850 Lumens) uses 10.5 W of electricity and up to 84% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric BR40 bulbs have an average life of 25,000 hrs/22.8 years are RoHS compliant and 100% mercury-free. Choose a dependable track and recessed lighting bulb for residential or commercial applications.
| Average Life | 25000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 110deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimensions | 5 in Dia x 6.3 in H |
| Dimmable | Dimmable |
| Driver Type | Voltage |
| Efficiency | 0.8Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 65W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Shape | BR40 |
| Light Color | Daylight |
| Lumens | 850Lumens |
| Operating Temperature | -13 deg F (Starting) |
| Suitable for | Track and Recessed Lightings |
| Type | Flood/Spotlight |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 10.5W |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 1.2300 |
|---|---|
| Brand | FEIT ELECTRIC |
| UPC | 017801459388 |
| MPN | BR40DM/950CA |

Log In