We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric BR40DM/850/10KLED LED Lamp, 120 V, 12.5 W, Medium E26, BR40 Lamp, Daylight Light
SKU
ORG9989187
$21.35 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Uses up to 81% less energy than standard incandescent
- No ultraviolet, safe for artwork
- For indoor use and is also suitable for damp locations
- 10 years product life
- Low-heat, durable, color-consistent and has long life
- For residential or commercial applications
Category: Home Bulbs
Enjoy all the benefits of advanced LED energy saving technology with the Feit Electric BR40DM/850/10KLED/2 2/PK BR40 frosted 65 W LED light bulbs. The 5000K daylight light is dimmable and will replace 65 W equivalent incandescent bulbs. It produces a similar light output (850 Lumens) and uses 12.5 W of electricity and up to 81% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric BR40 bulbs have an average life of 11,000 hrs/10 years, are RoHS compliant and 100% mercury-free. Choose a dependable general-purpose track and recessed lighting bulb for residential or commercial applications.
| Average Life | 11000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 110deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimensions | 5 in Dia x 6.3 in H |
| Dimmable | Dimmable |
| Driver Type | Voltage |
| Efficiency | 0.68Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 65W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Shape | BR40 |
| Light Color | Daylight |
| Lumens | 850Lumens |
| Operating Temperature | -13 deg F (Starting) |
| Suitable for | Recessed Lightings |
| Type | Flood/Spotlight |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 12.5W |
| Download PDF File |
| UPC | 017801459296 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8700 |
| MPN | BR40DM/850/10KLED |
| Restricted states/cities/countries | CA |
| Brand | FEIT ELECTRIC |

Log In