We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric GLP24FS/19W/LED Grow Light, 0.158 A, 120 V, 2 -Lamp, LED Lamp, 1200 Lumens, 3300 K Color Temp
Delivered in 2-4 business days
- Blue spectrum enriched for vegetative growth
- Rated for high humidity use
- Non-dimmable
- Lightweight design
- Low heat emission and low energy consumption
- Cooler lamp operation than HPS lamps to guard against leaf burn
- No humming
- No lamps to dispose or replace
Grow better, stronger plants with the Feit Electric blue spectrum dual 2 ft LED grow light. Rated for high humidity, it's ideal for all phases of indoor plant growth and is suitable for soil or hydroponic gardens. Our grow lamps emit more light in the useful 450 nm blue spectrum than regular white LED bulbs and emits spectrum wavelengths and color for better photosynthetic response. Instant full brightness lamps are integrated directly into the fixture so there are no lamps to replace. Linkable up to eight fixtures and lightweight, they Includes 5 ft plug in cord and a 6 in hanging wire harness. Our blue spectrum dual LED grow lights offer low heat emission and low energy consumption, produce even light distribution and have an average life of 25,000 hrs/22.8 years. Choose a no humming, dependable general purpose grow lighting fixture for your growing needs.
| Average Life | 25000hr |
|---|---|
| Color | White |
| Color Rendering Index (CRI) | 75 |
| Color Temperature | 3300K |
| Current Rating | 0.158A |
| Dimensions | 23-11/33 in W x 4.9 in D x 1.73 in H |
| Includes | 5 ft Plug-In Cord 6 in Hanging Wire Harness |
| Lamp Type | LED |
| Lumens | 1200 |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Lamps | 2 |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 19W |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 1.3700 |
|---|---|
| Brand | FEIT ELECTRIC |
| UPC | 017801743449 |
| MPN | GLP24FS/19W/LED |

Log In