We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric LEDR4B/950CA/MP/6 Recessed Downlight, 7.2 W, 120 V, LED Lamp, Aluminum, White
SKU
ORG7419971
$316.16 /6BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Instant On to full brightness
- Made in USA
Category: Home Lighting
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the LEDR4B/950CA/MP/6 50W Feit Electric 4 in recessed downlight. This recessed downlight will fit most 4 in recessed can housing, includes a 5000 K daylight bulb that is dimmable and will replace a 50 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output, uses 7.2 watts of electricity and up to 86% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric recessed downlights have an average life of 50,000 hrs or 45.7 years and are RoHS compliant. Each kit comes with a standard base adapter and a pre-mounted trim.
| Average Life | 50000hr |
|---|---|
| Color | White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimensions | 4in |
| Dimmable | Dimmable |
| Housing Type | New Construction |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Type | LED |
| Lumens | 540Lumens |
| Material | Aluminum |
| Trim Type | Reflector |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 7.2W |
| Weight (lbs) | 2.3000 |
|---|---|
| Brand | FEIT ELECTRIC |
| UPC | 017801472486 |
| MPN | LEDR4B/950CA/MP/6 |

Log In