We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric PF11/RND/4WY/NK Ceiling Fixture, 120 V, 14 W, LED Lamp, 1000 Lumens, Aluminum Fixture
SKU
ORG0388611
$53.60 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Upgrades older ceiling lighting to latest LED technology
- Choose between warm white, cool white or daylight with a standard light switch
- Ultra-modern slim edge-lit design makes any room architecturally pleasing
- Dimmable design lets you customize the brightness of any room
- For recessed lighting
Category: Home Lighting
The Feit Electric PF11/RND/4WY/NK 11 in round LED fixture with selectable color temperature provides added function and beauty to any residential or commercial area. Choose from 3000 K warm white, 4000 K cool white or 5000 K daylight color temperatures on the fixture or change after installation with a flip of a standard light switch. A frost white plastic lens and nickel frame add beauty and modern style to any area. These ceiling fixtures/wall sconces are energy-efficient, produce even light distribution of 1000 Lumens and have an average life of 50,000 hr, years delivering Energy Star certified reliable lighting.
| Average Life | 50000hr |
|---|---|
| Ballast/Driver Type | Dimmable |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 CRI |
| Color Temperature | 3000 4000 5000K |
| Dimensions | 11 in Dia x 1 in H |
| Fixture Finish | Nickel |
| Fixture Material | Aluminum |
| Lamp Type | LED |
| Light Color | Cool White/Daylight/Warm White |
| Lumens | 1000Lumens |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 14W |
| Brand | FEIT ELECTRIC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.6000 |
| UPC | 017801718102 |
| MPN | PF11/RND/4WY/NK |

Log In