We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric PLT42E/35 Triple Light Compact Fluorescent Bulb, 42 W, T4 Lamp, GX24Q-4
SKU
ORG7057342
$21.72 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Plug-in compact fluorescent bulb. Used in recessed fixtures and general-purpose. Three tube, 6-1/2 in OAL. 2700K soft white.
Category: Home Bulbs
Plug-in compact fluorescent bulb. Used in recessed fixtures and general-purpose. Three tube, 6-1/2 in OAL. 2700K soft white.
| Average Life | 10000hr |
|---|---|
| Color Temperature | 3500K |
| Dimensions | 6.59 in H |
| Lamp Base | GX24Q-4 |
| Lamp Shape | T4 |
| Light Color | Cool White |
| Lumens | 3000 |
| Suitable for | Recessed Fixture and General Purpose |
| Type | Triple Light |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 42W |
| Weight (lbs) | 0.2900 |
|---|---|
| Brand | FEIT ELECTRIC |
| UPC | 017801812428 |
| MPN | PLT42E/35 |

Log In