We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Feit Electric R20DM/10KLED/2 LED Lamp, 120 V, 7.5 W, Medium E26, R20 Lamp, Soft White Light
SKU
ORG7184419
$19.28 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Instant on to full brightness
- Damp location rated
- Full-range dimming
- Uses up to 83% less energy than standard incandescent
- No ultraviolet, safe for artwork
- 100% mercury-free, color-consistent, low-heat, durable, soft white color and has long life
- For residential or commercial applications
Category: Home Bulbs
Enjoy all the benefits of advanced LED energy saving technology with the Feit Electric R20DM/10KLED/2 2/PK R20 45 W LED light bulbs. This 2700K soft white light is dimmable and will replace a 45 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (450 Lumens) and uses 7.5 W of electricity and up to 83% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric R20 bulbs have an average life of 11,000 hrs/10 years, are RoHS compliant and 100% mercury-free. Choose a dependable general-purpose track and recessed lighting bulb for residential or commercial applications.
| Average Life | 11000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 110deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimensions | 2.5 in D x 3.8 in H |
| Dimmable | Dimmable |
| Driver Type | Voltage |
| Efficiency | 60Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 45W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Shape | R20 |
| Light Color | Soft White |
| Lumens | 450Lumens |
| Operating Temperature | -13 deg F (Starting) |
| Suitable for | Track and Recessed Lightings |
| Type | Flood/Spotlight |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 7.5W |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.2800 |
|---|---|
| Brand | FEIT ELECTRIC |
| UPC | 017801425246 |
| MPN | R20DM/10KLED/2 |
| Restricted states/cities/countries | CA |

Log In