We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
GENERAL 120 Tube Cutter, 1-1/8 in Max Pipe/Tube Dia, 1/8 in Mini Pipe/Tube Dia, Steel Blade
SKU
ORG2067445
by General
$25.19 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Newly redesigned contoured shape comfort grip design
- Bearing tool steel cutter wheel
- Wide, hardened, flared, grooved rollers allow cuts close to a flared end to avoid tube replacement
- Full sized fold out reamer with double cutting edges
- Large knob with a covered extra cutter wheel storage space
- Replaceable cutting wheels RW121/2, RW122
- Storage space in handle for extra wheel
Category: Tube Cutters
Cutter wheel is hardened tool steel. Hardened steel reamer slides and locks in place. Rollers, flare groove.
| Applicable Materials | Aluminum; Copper |
|---|---|
| Applications | Plumbing |
| Cutting Cap. [Max] | 1 1/8 in |
| Cutting Cap. [Min] | 1/8 in |
| No. of Wheels | 1 |
| Wt. | 0.56 lb |
| UPC | 038728120038 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3500 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Nickel, a chemical known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | 120 |
| Brand | General |

Log In